Pondělí, 29 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeBývanieNepriatelia čistoty drezov: Ako im predchádzať?

Nepriatelia čistoty drezov: Ako im predchádzať?

Mikróby: baktérie, vírusy, spóry húb a parazity. Neviditeľné organizmy, z ktorých väčšina je pre nás neškodná. Existujú však aj také, ktoré v našom organizme môžu napáchať nemalé škody. Pojmy ako salmonella, giardie, rhinovírusy či koronavírusy sú známe azda každému z nás.

Kuchyňa je považovaná za jedno z najrizikovejších miest v našej domácnosti. K hlavným zdrojom šírenia mikróbov v kuchyni patrí kontaminované jedlo a voda, povrchy, ktorých sa dotýkame, smetné koše, drezy, hubky a handričky a – samozrejme  zdrojom sme aj my  ľudia.

Obzvlášť drez má vysoký potenciál pre šírenie mikróbov. A keďže v ňom a okolo neho prebieha veľká časť prípravy pokrmov, je nevyhnutné, aby bol čistý a hygienicky bezchybný. Prinášame vám niekoľko užitočných tipov, ako zvýšiť hygienu pri používaní drezu.

Aké sú následky premnožených baktérií v dreze?  

Choroboplodné zárodky môžu do nášho tela preniknúť prostredníctvom kontaminovaných potravín, vdýchnutím nosom a ústami alebo cez rany na pokožke, predstavujúc pre nás potenciálne zdravotné riziká ako sú respiračné ochorenia či alergie.

A nielen to. Nesprávne udržiavané drezy do kuchyne môžu spôsobiť nepríjemný zápach. Navyše môže negatívne ovplyvniť chuť a kvalitu pripravovaných pokrmov.

Čo prispieva k množeniu baktérií v dreze?

x zanedbaná údržba a nedostatočné čistenie drezu vedú k hromadeniu zvyškov potravín, mastnoty a iných nečistôt

x vlhké prostredie spôsobené stojatou vodou v dreze a nedostatočným vetraním kuchyne

x ponechávanie mokrých hubiek na riad a utierok v dreze a ich využívanie na čistenie kuchynskej linky, stola či sporáku.

x nekvalitný drez alebo materiál s pórmi, v ktorých sa nečistoty zachytávajú

x nedostatočná starostlivosť o ruky môže spôsobiť prenesenie baktérií do drezu

x kontaminovaná voda.

Ako tomu predchádzať?

pravidelne umývajte a dezinfikujte drez aj linku navôkol. Odstraňujte zvyšky potravín a nečistôt. Kuchynské drezy musia byť v dokonalej čistote.

po každom použití drez dôkladne osušte, zabránite tak zadržiavaniu vody

pravidelne vymieňajte hubky a kuchynské utierky za čisté. Nechajte ich dobre vyschnúť a skladujte ich mimo drezu. Neumývajte s nimi pracovnú dosku či stôl – zabránite tak šíreniu baktérií.

dbajte na dostatočné vetranie kuchyne

používajte ochranné rukavice

buďte opatrní pri manipulácii s potravinami: zeleninu a ovocie, ktoré prišli do kontaktu s drezom, pred konzumáciou dôkladne umyte.

zvoľte drez s hladkým a neporéznym povrchom. Skvelou voľbou je nerezový drez a rovnako aj sklenený drez. Vhodnou alternatívou môže byť aj granitový drez, ktorý, hoci má jemné póry, možno pri dôkladnej starostlivosti udržať v dostatočnej čistote.

nepoužívajte drez ako odkladací priestor: drezy nie sú určené na dlhšie skladovanie neumytého riadu či potravín

v prípade potreby nechajte vykonať odbornú údržbu drezu: napríklad brúsenie odrenín.

Majte na pamäti, že pravidelná starostlivosť, správne čistenie a dodržiavanie hygienických štandardov sú kľúčové pre udržanie čistého a zdravého prostredia vo vašej kuchyni. Inšpirujte sa našimi radami a užívajte si čistú a hygienickú kuchyňu každý deň.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články