Pondělí, 6 května, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeBývaniePodlahové kúrenie: Výhody, nevýhody a koľko zaň zaplatíte

Podlahové kúrenie: Výhody, nevýhody a koľko zaň zaplatíte

Podlahové kúrenie je v súčasnosti jedným z najpopulárnejších spôsobov vykurovania domácností. Je súčasťou projektov novostavieb. Záujem oň prejavujú aj tí, ktorí svoje domovy renovujú a rekonštruujú. Nielenže je to skutočne efektívny spôsob vykurovania, ale dodáva tiež pocit luxusu. Nič neprekoná ten úžasný pocit tepla pod nohami, ktorý sa vám nežne rozleje do celého tela.

Väčšina ľudí, ktorí začnú uvažovať o podlahovom kúrení, sa pýtajú na výhody a nevýhody, zaujíma ich samozrejme aj cena. Všetko to sme zhrnuli v našom článku. Viete, čo to podlahové kúrenie vlastne je a ako funguje?

Čo je podlahové kúrenie?

Podlahové kúrenie je výnimočné spôsobom, ako funguje. Je vhodné naozaj pre každého. Ak by ste sa napríklad opýtali odborníkov, aké typy kúrenia sú najvhodnejšie pre rodiny s deťmi, určite by vám v prvom rade odporučil sálavé podlahové kúrenie. Je vhodné aj pre alergikov a ľudí s ďalšími dýchacími problémami? O tom si povieme neskôr.

Podlahové vykurovanie je spôsob vykurovania vnútorných priestorov inštaláciou vykurovacieho systému pod povrch podlahy. Tento systém generuje teplo, ktoré stúpa z podlahy a ohrieva miestnosť, čím poskytuje pohodlné a rovnomerné rozloženie tepla. Je to alternatíva k tradičným vykurovacím systémom, ako sú radiátory.

Na rozdiel od radiátorov, ktoré fungujú tak, že ohrievajú vzduch okolo seba (konvekčné teplo), podlahové vykurovanie využíva na vykurovanie priestoru sálavé aj konvekčné teplo.

Výsledkom tejto kombinácie je konzistentná teplota v celej miestnosti. Teplo je vyžarované ako neviditeľné svetlo. Šíri sa vzduchom, kým nenarazí na nejakú prekážku, ktorá ho pohltí. Môže ísť pritom o steny, nábytok a iné predmety v miestnosti. Predmety získané teplo ďalej sálajú, a takto sa tvorí konštantná izbová teplota. Steny zostávajú suché, čo je tým najlepším predpokladom pre zdravú klímu v miestnosti.

Typy podlahového kúrenia

Existujú 2 typy podlahového kúrenia: elektrické a vodné. V čom sa líšia?

Elektrické podlahové kúrenie

Tento systém zahŕňa inštaláciu elektrických vykurovacích káblov alebo rohoží priamo pod povrch podlahy. Tieto káble alebo rohože sa zahrievajú, keď nimi prechádza elektrina. Elektrické podlahové kúrenie sa často používa v menších priestoroch alebo ako doplnkový zdroj vykurovania v špecifických miestnostiach, ako sú kúpeľne alebo kuchyne. Dá sa namontovať aj do existujúcich miestností s minimálnym narušením podlahy.

Vodné podlahové kúrenie

V tomto systéme sú pod podlahou inštalované rúrky, cez ktoré cirkuluje teplá voda, ktorá poskytuje teplo. Voda sa ohrieva centrálnym bojlerom alebo tepelným čerpadlom a potom cirkuluje rúrkami a ohrieva podlahu aj miestnosti nad ňou. Vodné podlahové vykurovanie sa častejšie používa na vykurovanie celého domu kvôli jeho energetickej účinnosti a rovnomernému rozloženiu tepla.

Výhody podlahového kúrenia

Podlahové kúrenie ponúka niekoľko benefitov pre váš domov. Aké sú výhody podlahového kúrenia?

  • Je efektívne, čo znamená, že nemusíte mať kúrenie zapnuté tak dlho.
  • Dokáže spotrebovať až o 20 % menej energie ako tradičný vykurovací systém, čo sa odrazí na vašom účte za energiu.
  • Vykuruje celé miestnosti, nielen oblasti okolo radiátorov.
  • Veľmi užívateľsky prívetivé.
  • Možnosť spárovania s inteligentným termostatom na reguláciu teploty v miestnosti.
  • Môže byť inštalovaný s rôznymi podlahovými krytinami.
  • Dvojfunkčný: dá sa použiť na vykurovanie v zime a tiež na chladenie v lete.
  • Ide o zdravšie a hypoalergénne riešenie bez prúdenia vzduchu, ktorý by víril prach.
  • Zabraňuje suchu a nízkej vlhkosti v miestnosti, čo by mohlo viesť k výskytu roztočov.
  • Nie sú potrebné žiadne poplatky za údržbu ani pravidelný servis.
  • Nie je ho vidieť a v miestnosti nezaberá žiadne miesto.
  • Môže pridať hodnotu vašej nehnuteľnosti.

Nevýhody podlahového kúrenia

Výhody už poznáte. Používanie podlahového vykurovania má aj zopár nevýhod, ktoré by ste mali mať na pamäti, keď o ňom začnete uvažovať. Ktoré to sú?

  • Vyššie náklady na inštaláciu.
  • Inštalácia zaberie veľa času.
  • Inštalácia v starších nehnuteľnostiach môže byť náročná.
  • Pri dodatočnej inštalácii môže byť problémom aj vplyv podlahového kúrenia na výšku podlahy.
  • Trvá o niečo dlhšie, kým sa systém zohreje alebo ochladí.

Podlahové kúrenie vs. radiátory

Hoci radiátory sú už dlho bežnou voľbou pre tých, ktorí riešia kúrenie pre svoj domov, nemusia byť práve tým najefektívnejším riešením. Poďme sa bližšie pozrieť na rozdiely týchto dvoch spôsobov vykurovania.

Ako sme už spomínali, najväčší rozdiel je v tom, akým spôsobom tieto telesá miestnosť vykurujú. Kým podlahové kúrenie vydáva sálavé teplo, ktoré zohrieva steny a predmety v priestore, radiátory ohrievajú vzduch okolo seba.

So spôsobom distribúcie tepla súvisí aj efektívnosť a komfort vykurovacieho systému. Sálavé teplo ohrieva predmety priamo a udržuje prirodzenú vlhkosť v miestnosti, zatiaľ čo radiátory majú tendenciu vlhkosť znižovať, čo môže spôsobiť suchý vzduch vo vykurovanom priestore. Teplota vzduchu sa zvyšuje, čo môže následne znížiť hladinu kyslíka a v konečnom dôsledku spôsobiť problémy s dýchaním, ak je vzduch príliš teplý.

Takéto prehrievanie vzduchu je v konečnom dôsledku neefektívne a drahé. Radiátory sú náchylné na prehrievanie, čo výrazne znižuje účinnosť vykurovacieho systému. Ak chcete cítiť teplo ďalej od radiátora, musíte zvýšiť teplotu v miestnosti. Toto prehrievanie znamená, že teplota v miestnosti bude nakoniec príliš vysoká. Vy budete mať potrebu otvoriť okná a vpustiť dnu čerstvý vzduch, no zároveň necháte uniknúť teplo, čím sa plytvá energiou a peniazmi.

Radiátorové systémy sú často objemné. To predstavuje problém najmä v malých priestoroch, kde je potrebný každý centimeter na to, aby sa z priestoru vyťažilo maximum. Podlahové kúrenie neobmedzuje umiestnenie nábytku a poskytuje úplnú voľnosť v nastavení dizajnu v domácnosti.

Bežné radiátorové systémy majú tendenciu vykurovať celý dom naraz na základe centrálneho termostatu. Podlahové kúrenie dokáže vyhrievať aj jednu miestnosť, je zónované, pričom každú konkrétnu zónu riadi termostat.

Cena podlahového kúrenia

Na záver sa povenujeme najpálčivejšej otázke. Aká je cena podlahového kúrenia? Cena podlahového kúrenia sa vypočítava ako súčet jednotkových cien za materiál aj služby. Závisí od zvoleného systému, teda či sa rozhodnete pre vodné podlahové vykurovanie alebo elektrické, ďalej od povrchu a ďalších prvkov:

  • rúrky,
  • upevňovací systém (spony, lišty alebo systémová doska),
  • separačná fólia,
  • okrajová izolačná páska,
  • ochranná rúrka,
  • rozdeľovače, skrinka rozdeľovača a rozvody k rozdeľovačom,
  • súprava ventilov,
  • pripojovací skrutkovací spoj,
  • pomocný materiál,
  • priestorový termostat,
  • dodávka, montáž, záruka a pod.

Pri kalkulácii celkovej ceny sa teda zohľadňuje nielen metráž rúrok a plocha podlahy, ale aj cena komponentov konkrétneho systému podlahového kúrenia, ako aj členenie priestorov domu.

Preto sa môžete stretnúť s rôznymi cenovými kalkuláciami od rôznych dodávateľov podlahového kúrenia. Všeobecne môžeme povedať, že cena podlahovky za 1 m2 sa pohybuje v rozpätí od 25–50 €.

Aj keď vás to bude lákať ísť do najlacnejšej ponuky, poriadne to zvážte. Podlahové kúrenie je dlhodobý projekt, preto sa doň oplatí investovať. Síce si priplatíte, no máte možnosť získať kvalitné komplexné riešenie zahŕňajúce kvalitnú montáž a inštaláciu a nadštandardnú záruku.

Na záver

Oplatí sa podlahové kúrenie? Podlahové kúrenie je jednoduchý a energeticky efektívny spôsob, ako vykúriť váš domov a udržať vaše nohy v pohodlí. Aj keď sú náklady na inštaláciu sálavého vykurovania vyššie ako náklady na inštaláciu tradičných radiátorov, existujú rôzne možnosti. Určite nájdete takú, ktorá dokáže vyhovieť vášmu rozpočtu.

Určite stojí za to mať na pamäti, že podlahové vykurovanie poskytuje z dlhodobého hľadiska značné úspory nákladov na vašich účtoch za energiu. Ponúka zdravé a hypoalergénne prostredie, udržuje správnu hladinu vlhkosti a jednoducho sa ovláda.

Či už plánujete prístavbu, riešite novostavbu alebo kompletnú rekonštrukciu vášho domova, vykurovací systém by mal byť navrhnutý špeciálne pre potreby vás a vášho domu. A práve podlahové kúrenie, ktoré sa projektuje individuálne pre každú stavbu, túto požiadavku dokáže splniť.

Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov z PoctiveSEO

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články