Pátek, 24 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeHobbyPrejdené osivo nemusí putovať do koša. Zachrániť ho môže test klíčivosti

Prejdené osivo nemusí putovať do koša. Zachrániť ho môže test klíčivosti

V záchvate pestovateľskej vášne ste v minulých sezónach nakopili nadmieru semienok, ale tento rok netušíte, či sú ešte životaschopné? Nie je nič jednoduchšie, než si to vopred overiť.
Doba použiteľnosti osiva je vyznačená na každom balení, ale ani po jej vypršaní nemusí byť nič stratené. Zvlášť u niektorých rastlín si môžu semienka pri správnom skladovaní zachovať slušnú klíčivosť napríklad aj po 10 rokoch (tekvica, uhorky). Ako spoznať, že sa ešte oplatí aj vaše staré zásoby vysiať?

Urobte test klíčivosti

Pripravte si plytkú misku a do nej dajte navlhčený jemný piesok, vatu, buničinu alebo savý papier. Potom vezmite vzorku semienok, ktoré na vybraný materiál rozložte. Menšie semienka môžu zostať na povrchu, väčšie zľahka prekryte. Napríklad len vlhčeným savým papierom.

Prekryť (igelitom, alebo sklom, ale s malým priestorom na prívod vzduchu) potom musíte aj vrch misky, aby sa v nej udržala ideálna teplota (18 až 21 ° C) a vlhkosť. Nikdy nenechajte semienka vyschnúť, pravidelne ich zavlažujte. A niekedy je tiež potrebné dopriať im na klíčenie tienenie. „Väčšina semien klíči spoľahlivo na svetle, iba cibuľu, pór, pažítku, uhorky, šalát a tekvice umiestnime radšej v tme,“ odporúčajú pestovatelia zo Záhradkárskej poradne.

Na počte záleží

Čakať, než semienka prejavia vôľu na klíčenie, treba 14 až 20 dní, podľa druhu rastliny. Ako ale spoznať, či je klíčivosť dostatočná? Je potrebné spočítať (aspoň odhadom), koľko percent semienok vzišlo. Preto musíme mať prehľad, koľko semienok testujeme. Čím viac ich na misku rozložíme, tým spoľahlivejší bude výsledok. Platí tiež, že čím titernejšie osivo, tým viac kusu – napríklad aj 50 až 100.
Uspokojiť by sme sa podľa Záhradkárskej poradne nemali s klíčivosťou nižšou ako 80 %. To znamená, že:

z 25 semien by malo vyklíčiť 20,
z 50 by malo vyklíčiť 40,
zo 100 by malo vyklíčiť 80.
Pokiaľ ste napočítali klíčkov menej, ale úspešnosť je stále ešte viac ako polovičná, môžete semienka vysiať. Len o niečo hustejšie. Pri nižšej klíčivosti už sa oplatí kúpiť semienka nové.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články