Pátek, 26 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyRadosť aj starosť. Prípravu na príchod šteňaťa nepodceňujte

Radosť aj starosť. Prípravu na príchod šteňaťa nepodceňujte

Ak sa chystáte zaobstarať si domov štvornohého člena rodiny, určite sa už jeho prítomnosti nemôžete dočkať. Ale ste na ňu dostatočne pripravení? Pelech, hračky, správne krmivo a mnoho ďalších vecí je potrebné mať riadne nachystaných. To ale nie je všetko, predsa len šťastie praje pripraveným.

Naštudujte si plemeno
Ak ešte nemáte šteňa vybrané, naskytuje sa vám jedinečná možnosť vybrať si skutočne kompatibilného parťáka. Každé plemeno je iné, niektoré je vhodnejšie do bytu a je z neho gaučový povaľač, iné potrebuje dlhé prechádzky a je úplne neúnavné. Než sa pre akékoľvek plemeno rozhodnete, poriadne si rozmyslite, koľko času denne mu budete venovať, či je vhodné do bytu alebo skôr do domu so záhradou, ale aj to akými chorobami trpia a na čo všetko je náchylné. Niektoré plemená sú oveľa finančne náročnejšie ako iné, a tak si to celé radšej vopred premyslite. Pokiaľ ale chcete urobiť dobrú vec a radi by ste privítali nového člena rodiny, zájdite sa pozrieť do útulku, síce si s veľkou pravdepodobnosťou neodveziete roztomilé šteniatko, ale veľmi vďačného psa určite.

Zaobstarajte základnú výbavu
Medzi základné prvky výbavy pre šteňa patria vhodné misky na krmivo aj vodu. Dbajte na to, aby boli úmerné veľkosti šteňa, tak aby sa v nich napríklad nevykúpalo, alebo aby po dvoch hltoch nebola miska s vodou prázdna. Vodítko a obojok si skôr vyberajte osobne, aby ste si ho mohli ohmatať a vyskúšať. Skôr než obojok býva pre psíkov vhodnejší postroj či popruhy, poraďte sa s chovateľom, od ktorého si šteňa beriete. Nevyhnutnou súčasťou nového domova je pre psa pelech, vyberajte ho veľmi starostlivo. „Na začiatku ale zvážte, koľko do neho chcete investovať, pretože šteňa môže všetko ľahko zničiť. Ak ale chcete kvalitný pelech, zvoľte ten, čo má ortopedický matrac, je ľahko umývateľný alebo sa dá poťah vyprať či vymeniť,” odporúča Martin Pučálka zo spoločnosti Krmiva Pučálka. Nezabudnite na hračky, dávajte ale pozor, nech sú pevné a neobsahujú časti, ktoré šteňa môže vdýchnuť alebo prehltnúť.

Nepodceňujte výber krmiva
Skôr než si šteňa privediete domov, zistite si od chovateľa, na akom krmive šteňa vyrastá. Medzitým si preštudujte zloženie a jeho kvalitu. Prípadne sa o voľbe krmiva poraďte s veterinárom alebo odborníkom na výživu psov. „Aj napriek akýmkoľvek odporúčaniam si najskôr preštudujte etiketu krmiva. Súčasťou zloženia by nemala byť sója v akejkoľvek podobe, kukurice, pšenice, chemické farbivá, lepok atď. Na druhej strane by sme tu mali nájsť minimálne 20 % čerstvého mäsa, 15 % sušeného mäsa a celkovo aspoň 25 % bielkovín. V zložení by nemali chýbať bylinky, vitamíny a minerály,“ odporúča Martin Pučálka. Ak chcete prejsť u šteňaťa na iné krmivo, dajte tomu čas a veľmi opatrne do aktuálneho krmiva primiešavajte nové. Sledujte stolicu a celkové trávenie psíka.

Na čo ďalej nezabudnúť?
Než si prinesiete šteňa domov, nájdite si v okolí bydliska najbližšiu veterinu, prečítajte si recenzie alebo sa spýtajte psíčkarov v okolí na akú veterinu dochádzajú. Pokiaľ máte náchylnejšie plemeno, je vhodné si nechať urobiť poistenie. Ďalej si nezabudnite nájsť cvičák, kam budete so psom dochádzať. Pokiaľ si v zime kupujete krátkosrsté plemeno, je vhodné myslieť aj na oblečok kvôli nachladnutiu. Ak môžete, zariaďte si na prvý týždeň až dva home office alebo dovolenku, šteňa bude potrebovať pozornosť a trochu času, než si zvykne na nový domov. Veci, ktoré nechcete mať označkované zúbky, schovajte alebo majte pod dohľadom. Šteňacie zúbky sú veľmi ostré a môžu zničiť prakticky čokoľvek. A teraz už len nezostáva nič iné ako popriať veľa radosti a málo starostí s novým členom rodiny.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články