Čtvrtek, 25 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeBývaniePoznáte výhody a nevýhody rôznych strešných krytín?

Poznáte výhody a nevýhody rôznych strešných krytín?

Stojíte pred rozhodnutím, ako čo najlepšie vybrať strešnú krytinu, ale ponuka na trhu je príliš veľká? Pri správnom výbere strešných krytín je potrebné mať v prvom rade na pamäti ich funkčnosť, vlastnosti a až následne potom by sa mala riešiť estetika. V tomto článku sa dozviete aké typy strešných krytín sa v súčasnosti využívajú a s čím všetkým treba pri ich založení rátať.

Účel strešnej krytiny

Vo všeobecnosti je možné strešnú krytinu zaradiť medzi tú časť domu, na ktorú by mali byť kladené vysoké nároky. Je to hlavne z dôvodu toho, že strecha v priebehu svojej životnosti čelí častokrát výrazným poveternostným podmienkam a veľkým teplotným výkyvom. Strešnú krytinu je teda možné v bežnom ponímaní chápať ako vonkajší povrch strechy, ktorý slúži na ochranu budovy pred poveternými vplyvmi.

Častokrát dochádza aj k tomu, že pri založení resp. výmene strešnej krytiny sa rieši otázka, ako na rekonštrukciu domu pre lepšie bývanie, a je potrebné si tak zodpovedať rôzne otázky, a to najmä z hľadiska finančnej a časovej náročnosti. 

Betónové škridly

Betón je jeden z tých materiálov, ktorý v sebe zahŕňa tri veľmi dôležité parametre, akými sú dlhá životnosť, dizajn a tvárnosť. Takýto typ strešných krytín sa už dlhé roky zaraďuje medzi najpoužívanejší materiál na pokryv šikmých striech. Betónové strechy sa využívajú najmä na miestach, kde je obzvlášť veterno a hrozí riziko, že vietor “odfúkne” celú strechu. 

Prečo práve betónové škridly?

Hlavnou výhodou betónových striech je ich odolnosť voči počasiu. Aj napriek ich postupnému vyblednutiu, je to jeden z najodolnejších materiálov, ktoré sú vám k dispozícii. 

Životnosťou sa zvyšuje ich pevnosť a ostáva tak naďalej mrazuvzdorná a odolná voči krupobitiu. Medzi ďalšie pozitívne vlastnosti patrí to, že nekoroduje, zbiera dažďovú vodu a v prípade potreby umožňuje relatívne ľahkú výmenu jednej škridly v rade.

Naopak značnými nevýhodami pri zavedení betónovej strechy je ich samotná váha. Z tohto dôvodu sa takýto typ neodporúča pri prestavbe strechy staršieho obytného domu. Je potrebné si tak vždy zistiť, či konštrukcia krovu je dostatočná na to, aby sa na ňu mohla pokladať betónová krytina. Preto sa betónové strešné krytiny využívajú skôr pri novostavbách. 

Ďalším problémom je postupné vyblednutie betónových škridiel, ktoré je potrebné riešiť ochrannými vrstvami za použitia určitých náterov s UV filtrami.

Zdroj: https://www.pexels.com/

Plechové strechy

Primárnou úlohou všetkých typov strešných krytín je chrániť priestor pred poveternými vplyvmi. Plechové strešné krytiny sú v tomto prípade skvelou možnosťou, aby túto funkciu napĺňali. Pri výbere týchto strešných krytín je ponuka niekedy tak široká, že sa v nej človek nemusí úplne orientovať. 

Dlhodobo obľúbenou variantou je ľahká krytina z oceľového plechu. V posledných rokoch sú aj veľkým konkurentom krytínám z pálenej keramiky alebo betónu, a tak sa stávajú čoraz obľúbenejšou voľbou. 

Plechové strechy sú taktiež známe svojím širokým výberom rôznych profilov, ktoré sa od seba odlišujú materiálom, tvarom či rozmermi.

Hlavné výhody plechových striech 

Vo všeobecnosti sa plechové strešné krytiny vyznačujú svojou ľahkosťou, dlhou trvanlivosťou a pevnosťou, čo je možné jasne považovať za pozitíva. Ďalšie plusy využitia plechových striech: 

  • ľahká a rýchla montáž
  • možnosť ohýbania a rezania
  • jednoduchá údržba
  • široký výber tvarov a farieb
  • vysoká estetická hodnota 

V rozhodovacom procese však treba rátať s tým, že cena plechových krytín je pomerne vysoká. Istou kompenzáciou naopak môže byť nízka cena pri inštalácií, preprave, poprípade konštrukcií krovu. A nakonec záleží len na vás, či výhody z použitia plechových striech dokážu vyrovnať obstarávaciu cenu týchto krytín.

Pri aplikácií plechových striech je obzvlášť nutné myslieť na to, že minimálne naklonenie strechy musí byť aspoň 3° a pred samotnou montážou musí dôjsť k celému odstráneniu pôvodnej strechy. Následne je potrebné zabrániť kontaktu s inými kovmi, v opačnom prípade by to mohlo viesť ku korózií, čo by spôsobilo zbytočné komplikácie. 

Hlinená (keramická) strešná škridla

Už stovky rokov sú tzv. hlinené strešné tašky značne obľúbenou možnosťou z hľadiska výberu strešných krytín. Veľká časť tohto typu strešných škridiel je vypalovaných či kalených a je to z dôvodu toho, aby sa zachoval pôvodný tvar vedra spolu so zvýšením pevnosti každej hlinenej škridly. 

V súčasnosti sa do popredia čoraz častejšie dostávajú keramické škridly, vďaka svojej vysokej odolnosti voči poveternostným vplyvom. 

Využitie keramickej strechy má radu výhod. Sú známe nielen odolnosťou voči silnému vetru, tak aj proti krupobitiu či požiarom. Ďalej sú nenáročné na údržbu, nekorodujú, a sú tak vhodnou voľbou pre domáce/komerčné projekty. V poslednom rade je keramická strecha typická tým, že vydrží veľmi dlho, a to až minimálne 50 rokov.

Nevýhody keramických strešných krytín

  1. Vysoká cena – vo všeobecnosti sú keramické strešné krytiny finančne náročnejšie v porovnaní s bežnými plechovými alebo asfaltovými strešnými krytinami
  2. Náročná manipulácia – relatívne ťažká hmotnosť samotných krytín 
  3. Ťažká inštalácia – vyžaduje sa pomerne vysoká úroveň zručností
  4. Riziko poškodenia – keramické strešné krytiny môžu ľahko podľahnúť prasknutiu alebo poškriabaniu
Zdroj: https://www.pexels.com/

Asfaltová strešná krytina

Tento typ strešnej krytiny sa zaraďuje medzi najpoužívanejšie typy strešných krytín, a to hneď z niekoľkých dôvodov. Vyniká hlavne tým, že je v porovnaní s inými krytinami relatívne lacnou záležitosťou, je ľahko dostupná a nevyžaduje nijak extra náročnú inštaláciu. Jedná sa v podstate o tzv. asfaltovú lepenku, ktorá je obalená vrstvou asfaltu.

Asfaltová strešná krytina je často využívaná na pokrytie striech rodinných domov. Ako už bolo spomenuté, jedná sa o jednoduché riešenie, kde účinky plne odpovedajú očakávaniam zákazníka. 

Okrem svojej odolnosti voči vetru, je asfaltová krytina vysoko účinná proti intenzívnym silným dažďom a taktiež je odolná voči ohňu. Pozitívnou vlastnosťou tejto krytiny je aj jej ľahkosť, ktorá zbytočne nezaťažuje krovy strechy.

Obľuba v zavedení asfaltovej strešnej krytiny spočíva hlavne v jej montáži, ktorá nevyžaduje nijak náročné úsilie a je prevedená rýchlo a ľahko. Za spomenutie stojí aj dĺžka životnosti, ktorá vie dosiahnuť až 25 rokov, čo znamená, že asfaltové strešné krytiny je možné považovať za dosť trvanlivé. 

V poslednom rade je tento typ strechy vhodný z estetického hľadiska pre rôzne typy domov, vďaka jej výrobe v rôznych štýloch a farbách.

Pri výbere asfaltových strešných krytín je dôležité venovať pozornosť kvalite asfaltu. V závislosti od danej značky a veľkosti častíc v asfalte môže dochádzať buď k zlepšeniu alebo zhoršeniu kvality. 

Ďalej treba rátať s tým, že asfalt ako taký je náchylný na poškodenie, ak je vystavený vysokým teplotám či UV žiareniu. Taktiež sa nedoporučuje inštalovať asfaltovú strešnú krytinu do oblastí, kde dochádza k veľmi veľkým teplotným rozdielom, čo by viedlo k ďalšiemu poškodeniu.

Prírodné krytiny 

Aj napriek technologickému pokroku má tento typ strešných krytín stále svoje miesto a v súčasnosti tak býva častokrát voliteľnou možnosťou. Medzi prírodné krytiny patria: zelené strechy, trstinové a slamené strechy, drevené šindle a osilkové doštičky. Ako už z názvu vyplýva, jedná sa o strešné krytiny vyrobené z prírodných materiálov, akými sú drevo, tráva, slama či prírodná škrupina. 

Výhodou využitia takéhoto typu strešných krytín resp. materiálov je ich prirodzenosť, trvanlivosť a hlavne to, že sú ľahko opraviteľné a znovu použiteľné.

Poznáte zelené strechy? V posledných rokoch sa zelené strechy tešia veľkej popularite medzi majitelmi domov, a je to spôsobené hneď z niekoľkých dôvodov. 

Zelené strechy umožňujú realizáciu skutočnej funkčnej (okrasnej) záhrady, a môže byť tak vhodným miestom pre uskutočňovanie rôznych rodinných stretnutí, meetingov a podobne. Okrem iného aj pozitívne vplývajú na psychické a duševné zdravie človeka, pomáhajú znižovať stres a umožňujú tak príjemnú relaxáciu.

Michal Oravec, Špecialista na optimalizáciu webov – Naučte sa, ako nastaviť základné SEO on page faktory na svojom webe

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články