Středa, 31 května, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBývanieSprávne čítanie štítkov na spotrebičoch môže ušetriť stovky eur

Správne čítanie štítkov na spotrebičoch môže ušetriť stovky eur

Už sme si zvykli, že každá chladnička, práčka, televízor – jednoducho každý elektrický spotrebič – je označený štítkom s farebnými pásikmi a výrazným tlačeným písmenom. Údaje na energetických štítkoch bielej techniky, svietidiel a televízorov sa však pred necelými dvoma rokmi zmenili. Kto ich vie správne čítať, ušetrí. Napríklad o dve triedy úspornejšia chladnička ušetrí ročne desiatky eur, viac takýchto spotrebičov v domácnosti okreše účty v priebehu pár rokov o stovky eur.

Energetické štítky sú dobrým „výmyslom“ Európskej únie. Majú plniť dva ciele. Po prvé, čo najzrozumiteľnejšie a najjednoduchšie informovať spotrebiteľov o tom, koľko elektrickej energie minú pri ich používaní. A po druhé, motivovať výrobcov, aby inovovali a vyrábali čoraz úspornejšie spotrebiče.

Energetické štítky sa v krajinách EÚ zaviedli už v roku 1994, teda dávno pred tým, ako do európskeho spoločenstva vstúpilo Slovensko. Keď sa v roku 2002 k povinnosti uvádzať pri elektrospotrebičoch energetickú triedu pripojila aj naša krajina, existovalo 7 energetických tried.

Trieda A boli najúspornejšie spotrebiče, trieda G spotrebovala najviac energie.

Kam sa podeli „áčka“?

„Informovať spotrebiteľov o energetickej náročnosti jednotlivých spotrebičov považujem za veľmi zmysluplné, lebo ide o fakty, ktoré pomáhajú pri nákupnom rozhodovaní,“ je presvedčený Jozef Kňúr, manažér oddelenia kvality kuchynských štúdií Oresi. „Úspornejšie spotrebiče majú zvyčajne vyššiu cenu, čo je pochopiteľné, pretože majú lepšie technológie a ich vývoj niečo stojí. Zároveň však šetria nielen elektrickú energiu, ale vďaka novým technológiám sú aj výkonnejšie, tichšie, efektívnejšie.“

Dnes by ste však márne hľadali chladničku, umývačku alebo digestor v energetickej triede A. Nikde nenájdete ani spotrebič označený A+, A++ či A+++.

Dôvod je jednoduchý – cieľ, ktorý si stanovilo európske spoločenstvo, teda motivovať výrobcov na inovácie, bol splnený.

Väčšina nových produktov uvádzaných na trh už patrila do najvyššej energetickej triedy A. V roku 2010 sa preto pôvodných 7 kategórií rozšírilo o 3 ďalšie – už spomínané „áčka“ s pluskom. To znamenalo, že výrobok s energetickým štítkom A bol až štvrtý najúspornejší. Zákazníci tak mali opäť sťažený výber, no výrobcovia darmo inovovali, aj ten najúspornejší spotrebič bol zaradený do triedy A+++.

Preto sa v roku 2021 energetické štítky opäť zmenili.

Čítajte ich s porozumením

„Po legislatívnej zmene všetci výrobcovia a predajcovia spotrebičov v EÚ musia výrobky označovať po novom. Na štítkoch nenájdete znamienko plus a ani jeden spotrebič nie je zaradený do triedy A. Tá sa ponechala na označenie výrobkov s novými technológiami. Energeticky najvýhodnejšie sú preto teraz spotrebiče zaradené do skupiny B a C. Nemusíte sa báť, že spotrebujú viac energie, chladnička dnes zaradená do energetickej triedy B je skutočne úsporná, pretože v minulosti mala štítok A+++,“ pokračuje vo vysvetľovanímanažér oddelenia kvality Oresi J. Kňúr.

Okrem toho je na štítku aj údaj, koľko kilowatthodín (kWh) spotrebič spotrebuje za rok a ďalšie zrozumiteľné piktogramy, ktoré na základe jediného pohľadu spotrebiteľa informujú o výkonnosti, spotrebe vody, skladovacej kapacite, hlučnosti.

„Tieto údaje boli na štítku aj pred tým, ale teraz sú veľmi jednoznačné a zákazníci si takto ľahko spotrebiče porovnajú. Novinkou je povinný QR kód, ktorý poskytuje ďalšie veľmi podrobné nekomerčné informácie,“ hovorí J. Kňúr.

Stačí, ak si ho človek zoskenuje smartfónom. Dostane sa rovno do európskej databázy výrobkov (EPREL) a ku technickým informačným listom daného spotrebiča.

Bez dlhého surfovania po internete, vyhľadávania a porovnávania sa tak dajú jednoducho porovnať všetky vlastnosti spotrebičov od rôznych výrobcov.

Ide najmä o bielu techniku

Inovované energetické štítky sa nateraz týkajú iba bielej techniky, svietidiel a televízorov. Ostatné spotrebiče sú ešte označované po starom.

Pri chladničkách, mrazničkách, práčkach či umývačkách riadu sa určite oplatí sledovať údaj o ročnej spotrebe elektriny aj o tom, koľko minú inej energie (napr. vody). Aj keď je ich nákupná cena vyššia, pri stúpajúcich cenách energií znamenajú úsporu a rýchlu návratnosť.

„Okrem toho zvyčajne platí, že čím je spotrebič úspornejší, tým lepšie sú aj jeho ďalšie vlastnosti. Má vyšší výkon, nižšiu hlučnosť a maximálny komfort užívania,“ uzatvára Jozef Kňúr.

Previous articlePoznáte výhody a nevýhody rôznych strešných krytín?
Next articleVyriešte váš večne upchatý odpad a nechajte ho vyčistiť profesionálmi
- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články