Pátek, 24 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeBývanie7 tipov, ako si zorganizovať domácnosť: Plánujte, zjednodušujte a posielajte ďalej

7 tipov, ako si zorganizovať domácnosť: Plánujte, zjednodušujte a posielajte ďalej

Organizácia domácnosti? Nezavanie to zložitosťou? Nebojte, máme pre vás tie pravé tipy, ktoré vám pomôžu zlepšiť život – v bezpečí vášho domova. Prečítajte si sedem jednoduchých krokov na prehľadnosť vášho domova.

Je predsa fajn, keď majú veci svoje miesto – ľahšie ich nájdeme, a to sa napríklad hodí hneď ráno. Predstavte si, že rozospatí kráčate do kúpeľne, mali by ste sa vlastne trochu viac ponáhľať, pretože ste si v posteli poležali dlhšiu dobu a čas na prípravu pred odchodom do práce sa kráti. Vstúpite do kúpeľne, rozsvietite, idete k umývadlu a hľadáte kefku na zuby a zubnú pastu. No… Kefka by sa našla, ale prišla pasta a kde je nové balenie? A hľadaním strácate drahocenný čas.

Podľa prieskumu IKEA Life at Home Report museli takmer dve tretiny Čechov počas pandémie podniknúť zmeny v domácnosti. „Naše domácnosti sa počas pandémie covidu-19 stali multifunkčnými miestami, kde trávime veľa času. Vykonali sme prieskum Life at Home v 34 krajinách s 34 387 opýtanými. Našim cieľom bolo poznať, čo väčšina ľudí doma zažíva, a priblížiť sa tak našim zákazníkom,“ vysvetľuje Lucie Žáková, Direction Leader IKEA.

Verte, že organizácia domova stojí za to. Prestanete hľadať veci, pretože tie budú mať svoje stále miesto. Zbavíte sa vecí, ktoré už roky ležia na dne vašich šuplíkov. Ušetríte peniaze, pretože v usporiadanej domácnosti budete vedieť, že danú vec už vlastníte a nie je treba ju kupovať znova. A hlavne! S usporiadaným domovom získate viac energie, pretože sa budete cítiť lepšie!

 1. Majte plán
  Vrhnúť sa do organizácie domácnosti bez nejasného plánu nie je dobrý nápad. Pravdepodobne buď skončíte hneď na začiatku, pretože sa na vás vyvalí obrovské množstvo vecí, ktoré treba roztriediť, usporiadať, vyhodiť a pod., alebo sa horko ťažko dostanete do určitej méty a nedostatok energie, vyčerpania a nechuť pokračovať vás vo vašom odhodlaní preruší.

Pred samotnou organizáciou si predovšetkým sadnite v dobe, keď máte priestor nad vecou premýšľať a vytvorte si plán – písomne. Postupujte po jednotlivých miestnostiach, alebo jednotlivých sekciách (oblečenie, dokumenty, kozmetika atď.). Budete mať tak prehľad, čo ste už usporiadali, prípadne odložili do škatule Na vyhodenie, nevracať späť.

 1. Stanovte si konkrétny zámer vašej práce
  Ako si ho stanoviť? Položením otázky „Prečo chcem triediť?“ Detské izby. To je téma samo o sebe. Ideálny čas na organizáciu detskej izby nastáva väčšinou v dobe nástupu potomkov do prvej triedy, kedy treba získať nový priestor pre zošity, učebnice a školské potreby. Dobrú službu vám urobia napríklad úložné boxy, kam sa dá umiestniť všetko, čo nie je aktuálne potrebné využívať. Foto: So súhlasom Ikea, Bonami a Action
 2. Vrhnite sa na veci, ktoré pre vás nemajú emočný význam
  Je nezmysel začínať triediť staré rodinné fotografie a suveníry z dovoleniek. Pravdepodobne nevytriedite nič a pri poháriku vína budete spomínať, ako ste sa práve na tejto dovolenke v Chorvátsku mali krásne.

Začnite s vecami (podľa plánu buď v miestnosti, alebo podľa zaradenia vecí do sekcií), ktoré sa triedia pomerne ľahko. V kuchyni je to napríklad prešlý tovar v chladničke, zabudnuté a nevyužité korenie, starý opotrebovaný riad a pod. V kúpeľni sú to potom napríklad prešli kozmetické prípravky, ktorých použitie po záručnej dobe je nevhodné.

 1. Chytro a prehľadne
  Úhľadne usporiadané oblečenie a doplnky v ľuďoch vyvolávajú spokojnosť. Porovnajte svoje toaletné potreby a ráno v kúpeľni nestrávite večnosť. Objavte šikovné organizéry na topánky, rôzne veľké krabice do skrine, organizéry na kozmetiku aj do šuplíka.
 2. Hlavne jednoducho
  Prejdite si domácnosť. Našli ste prázdny priestor v skrini alebo v rohu izby? Rôzne háčiky, police, úhľadné krabice vám pomôžu. Rovnako ako múdre riešenia, ktoré ukryjú káble od televízie aj počítač. Keď veci skryjete, pozitívny efekt sa dostaví hneď dvakrát – poriadok budete mať nielen v miestnosti, ale aj v mysli.
 3. Pošlite to o dom ďalej
  Nie všetky veci, ktoré už nepotrebujete, musíte vyhodiť do kontajnera. Predajom, darovaním pomôžete planéte aj ľuďom okolo seba. Skúste zistiť, či sa v okolí nenachádza komunitné centrum, ktoré môže organizovať blšie trhy, tovar môžete ponúknuť aj na internete.
 4. Nezabudnite na odmenu
  Hovorí sa po práci koláča. Za každý splnený bod vo vašom pláne si doprajte odmenu, napríklad tú sladkú.
- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články