Sobota, 20 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeZáhradaNadišiel čas na výsev niektorých druhov zeleniny a kvetov. Tipy, ako urýchliť...

Nadišiel čas na výsev niektorých druhov zeleniny a kvetov. Tipy, ako urýchliť a uľahčiť klíčenie

Nie je väčšej radosti záhradníka, než vypestovať si úrodu od semienka. A práve v predjarí je správny čas, kedy celý rad druhov zeleniny i kvetín zapraviť do zeminy. Samozrejme v teple domova. Ako na to, aby vyklíčila skôr, a vy tak mali niekoľko dní k dobru, alebo dohnali sklz?
sed.jpg

Čo rastlina, to miesto v kalendár výseve. Zatiaľ čo na niektorých je pravý čas už vo februári (papriky), iné počkajú do marca (paradajky, melóny, bylinky, šalát, baklažán, uhorky…). Horí vám pri pohľade na zadnú stranu vrecka so semienkami ideálny termín, alebo ste odporúčané výsevné obdobie už prešvihli? Oneskorenie môžete o pár dní skrátiť. Stačí urýchliť proces klíčenia.

Voda ich prebudí k životu

Aby sa semienka prebudili, potrebujú na to vlahu. Veľa vlahy, ktorá vyplaví inhibítory klíčenia. Semienka preto vysypte na mištičku a zalejte vlažnou vodou. Musí v nej byť ponorená úplne celá. Na ako dlho?

Semienka šalátov stačí nechať vo vode 4 hodiny.
Košťáloviny potrebujú čerpať vodu vo veľkom 12 až 24 hodín.
Papriky a paradajky v kúpeli ponechajte dva dni.
Petržlen, zeler, mrkva alebo cibuľa ocenia trojdňové máčanie.
Vodu môžete nahradiť bylinkovým kúpeľom

Harmančekový nálev ochráni predovšetkým fazuľu a hrach proti hubovým chorobám i plesniam. Nálev z prasličky rolní vďaka obsahu kremíka výdatne posilňuje klíčiace rastliny a pred výsevom sa hodí sa na všetky semená zeleniny i letničiek. Žihľavový, púpavový alebo valeriánový kúpeľ prospieva hlavne semenám paradajok a paprík, pretože účinne zmäkčuje povrch semien, a uľahčuje tak klíčenie. Navyše podporujú obranyschopnosť a zdravý rast rastlín.

REKLAMA

Najlepšie a najúčinnejšie sú zmesi bylín, ktoré dokážu semenám poskytnúť komplexnejšiu ochranu – napríklad zmiešajte 1 diel prasličky roľnej a 2 diely žihľavy alebo po jednom diele harmančeka, prasličky a valeriány. Na bylinkový kúpeľ zalejte 2–3 lyžice vybranej byliny zhruba 250 ml vriacej vody, nechajte vylúhovať 6–8 hodín a potom sceďte. Vždy si pripravte nálev čerstvý.

Zdroj: Záhradkárska poradňa

Aby mali semienka pod vodou dostatok kyslíka, čas od času ich premiešajte. Pri dlhšom máčaní je tiež dobré vodu vymeniť, a to dvakrát až trikrát denne. Zbavíme sa tak prípadných baktérií, ktoré by mohli zapríčiniť hnilobu semien.

Do zeme by mali semienka putovať ešte pred tým, než si kľúčik ich obalom úplne prerazí cestu. Opatrne ich vyberte z kúpeľa a nechce odkvapkať. Môžete ich aj veľmi jemne osušiť. Rozhodne by nemala byť pri vysiatí príliš mokrá. Na škodu by ale bolo aj ich úplné vysušenie.

Nezabudnite na teplotu

Aby sa semienka prebudili zo spánku, potrebujú okrem vody aj teplo. Pri väčšine druhov zeleniny je ideálnych 20 až 30 °C. Dostatok tepla pritom môže byť počas urýchlenia klíčenia na úkor svetla, pokiaľ nemáte inú možnosť. Ale akonáhle semienka vzídu, presťahujte rastlinky na dostatočne svetlé miesto, hoci tam bude trochu chladnejšie. Napríklad na okenný parapet alebo na verandu.

„Na druhú stranu treba podotknúť, že niektorým semenám môže teplota nad 25 ° C uškodiť. Napríklad semená šalátu dosahujú maximálnu klíčivosť (99%) pri teplote 25°C, kedy klíčia v priebehu iba dvoch dní. Avšak nad touto hranicou klíčivosť strmo klesá a už pri 30 ° C dosahuje iba 12%,“ upozorňuje záhradník Marek Kvapil.

Máčať sa oplatí aj pred vonkajším výsevom

Ak na jar bude núdza o vlahu, môžete vodným kúpeľom pomôcť aj iným semienkam. Napríklad mrkvu, petržlenu alebo cibuľu. „Máčanie patrí k spôsobom, ako prekonať nedostatok vlahy v čase sejby. Niekedy je pôda vyschnutá len do niekoľkých centimetrov pod povrchom, pričom hlbšie sa nachádza dostatok vlahy. Namočené semená dokážu pretiahnuť korienky suchou pôdou do hlbších a vlhších vrstiev,“ vysvetľuje Marek Kvapil.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články