Sobota, 25 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeZáhradaZakladáme zeleninové záhony

Zakladáme zeleninové záhony

Tohtoročnú sezónu nás bude viac ako inokedy zaujímať možnosť vypestovať si čo najviac potravín na záhrade. Taká zelenina je nielen zdravšia ako z obchodov, ale aj ušetrí nemalé financie. Ako na založenie zeleninovej záhradky?

So zeleninovými záhonmi by ste sa stretli už v renesancii, v tom čase však u šľachtických sídiel predstavovali skôr okrasný prvok formálneho charakteru. Zelenina bola vtedy ospevovaná aj v umeleckých dielach a rozhodne neplatilo, že je to niečo, čo by sa malo skryť za vysokými múrmi úžitkovej záhrady.

V súčasnej dobe opäť objavujeme krásu plodín, či už ide o ovocie alebo zeleninu. Obrovský záujem zaznamenali aj bylinky a liečivé rastliny, ktoré majú v úžitkovej záhrade často miesto vedľa zeleniny. Predajcovia semien ponúkajú zeleninu v mnohých farebných odrodách, ktoré plnia aj okrasnú funkciu, takže jej pestovanie baví aj laickú verejnosť, ktorá by inak najskôr v pestovaní plodín nenašla také zaľúbenie.
Pokiaľ sa aj vy chystáte do pestovania zdravých plodín, potom si dobre rozmyslite, ako záhony založíte, či v úrovni terénu alebo ich nad terén vyvýšite. Rovnako si ujasnite, kde úžitkovú záhradu na pozemku založíte, ako budete riešiť likvidáciu organického odpadu, ktorého je na zeleninovej záhrade naozaj dosť, a ako budete riešiť zálievku. Hoci sa môže zdať, že sa jedná o úplné detaily, v praxi vám praktické riešenie môže ušetriť čas aj námahu.

PRAKTICKÉ VYVÝŠENÉ ZÁHONY
Predtým bolo pomerne časté, že sa záhony zakladali v úrovni terénu. Pôda sa iba rozryla rýľom, uhrabala a záhony potom len stačilo oddeliť cestičkami vyšliapanými do zeminy.
Lenže tento spôsob má hneď niekoľko nedostatkov. Nie je príliš vhodný pre osoby s boľavým chrbtom, pretože sú pestované plodiny pomerne ťažko dostupné. Pri údržbe sa teda musíme pomerne dosť ohýbať až k zemi, čo nesvedčí skoro nikomu. Rovnako tak dochádza k rozlievaniu zálievkovej vody aj do cestičiek, kde ju žiadne rastliny nespotrebujú.
Oveľa praktickejšie využitie umožňujú záhony vyvýšené nad terén. Samozrejme najlepšie prístupné budú tie, ktoré budú zdvihnuté nad úroveň terénu do 80 a viac centimetrov, takže je možné ich udržiavať v stoji. Také záhony však na záhrade nebudú z technických dôvodov určite prevažovať, väčšinou to býva riešenie len na malých záhradách, kde nechcete zeleninu pestovať vo veľkom. Údržbu záhonov však uľahčia aj záhony vyvýšené hoci aj iba o 10 centimetrov nad terén, každý centimeter je pripísaný k dobru, pretože výrazne uľahčí prístup k pestovanej zelenine.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články