Sobota, 25 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeRady a NávodyNajčastejšie problémy s nadmernou vlhkosťou doma a ako ich riešiť

Najčastejšie problémy s nadmernou vlhkosťou doma a ako ich riešiť

Mnoho domácností sa každoročne a opakovane púšťa do boja s vlhkosťou a jej následkami. Niekedy je nechceným dôsledkom „iba“ nepríjemné ovzdušie a inokedy je potrebné sa vysporiadať s opadajúcou omietkou, premočenými múrmi a nepeknými stopami od plesne. Neviete si rady? Poradíme!

Bývame spolu s manželom a bábätkom v byte panelového domu. Zatiaľ máme syna pri sebe v našej mini spálni a poslednou dobou práve v tejto miestnosti nachádzam každé ráno na oknách zrazené kvapky vody. Musím preto stále utierať okná aj parapety. Nepríjemný vzduch sa ale v spálni drží aj cez deň. Vypínam kúrenie a dlho vetrám, zatiaľ čo je malý v obývačke, ale nepomáha to. Čo s tým?
Keďže je vás v spálni teraz o jedného viac, rýchlejšie sa cez noc tu naakumuluje vlhkosť, ktorá sa zráža na oknách a postupne môže spôsobiť aj pleseň. Práve nepríjemné ovzdušie je prvým varovaním. Robíte veľmi dobre, že sa snažíte problém vyriešiť vetraním. Avšak na studených stenách sa vlhkosť zráža viac ako na tých vyhriatych. Skúste teda vetrať častejšie po kratších intervaloch a kúrenie nechajte zapnuté. A je potrebné vytrvať v utieraní okien suchou handrou. V takejto situácii rozhodne nie je vhodné tu nechávať ani sušiak s mokrým prádlom. Snažte sa bielizeň sušiť buď vonku alebo v úplne inej miestnosti. Pomôcť by vám mohol aj nejaký malý pohlcovač vlhkosti, ktorý umiestnite napríklad na parapet. Napríklad Pohlcovač vlhkosti Ceresit Pearl do seba nasaje vlhkosť ale aj možno nepríjemný zápach. Nevyžaduje elektrickú energiu, takže je úplne tichý a nebude vás rušiť pri spánku. V prípade väčšej spálne, môžete použiť Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360 °.

c2.jpg

Zrekonštruovali sme si baráčik, celkom za nemalé peniaze a nedávno som zistila, že sa mi v horných skrinkách vedľa digestora uchytávajú zatiaľ malé nenápadné bodky plesne. Dosť ma to vydesilo, pretože by som nerada prišla o novú kuchyňu. Prečo sa to stalo pri novej kuchyni a môže sa to zhoršiť?
Hoci to na prvý pohľad nemusí byť zrejmé, vlhkosť sa rada usadzuje aj v kuchyni. A to ako dôsledok varenia. Pokiaľ sa vám náznaky plesne objavujú v skrinke vedľa digestora, bude tento problém pravdepodobne tiež spôsobený varením. Niekto má navyše pod touto skrinkou aj rýchlovarnú kanvicu a tá paru vypúšťa priamo na jej dno. Takže je jasné, že vlhkosť nemá kadiaľ odísť. Preto pleseň rozhodne čo najskôr ošetrite nejakým účinným prípravkom. Ceresit Stop Plesni vás zbavia nielen nevzhľadných čiernych bodiek, ale aj nečistôt a baktérií. Takže zabijete dve muchy jednou ranou a skrinku aj vyčistíte. Pre istotu si skontrolujte stenu za linkou, či neprichádza pleseň od nej a tiež urobte generálku digestory, či dobre odsáva. Pokiaľ vlhkosť nebude dostatočne miznúť ani pri pravidelnom vetraní, môžete skúsiť pohlcovač vlhkosti. Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360 °, svojim tvarom umožňuje 360 ​​° cirkuláciu vzduchu okolo a cez tabletu, čím sa pohlcovanie stáva účinnejším. Okamžite pohlcuje vlhkosť a zráža ju v tekutinu vo vnútri nádoby. Nie je na elektrický pohon, takže ho môžete umiestniť kdekoľvek v kuchyni, najlepšie však v blízkosti vznikajúceho problému.

Máme byt v staršom panelovom dome, takže nemáme okno v kúpeľni. Asi je to problém, pretože nám postupne černajú škáry medzi dlaždičkami a okolo vane. Môže to byť pleseň?
Kúpeľňa je vďaka nadmernej vlhkosti, teplu a organickým živinám priamo živnou pôdou pre pleseň. A väčšina bežných cementových škárovacích hmôt medzi kachličkami nie je voči plesniam imúnna. Voda postupom času naruší ich celistvosť a kvôli tomu sa môžu medzi nimi šíriť napríklad aj baktérie. Takže áno môže ísť o pleseň. V takom prípade radšej skúste účinný prípravok, ktorý si s plesňou poradí aj na škárach. A nastriekajte ho pozdĺž celej vane a samozrejme aj cez dlaždičky. To, že v kúpeľni pravidelne nevetráte, môže byť naozaj problém. Pretože patrí k miestnostiam s najväčšou vlhkosťou v dome či byte. Aby sa takýto problém neopakoval, skúste nechať schnúť mokré uteráky na radiátore v inej miestnosti. Mohol by vám pomôcť aj nová generácia pohlcovača, ktorá je priamo pre takýto problém iniciovaná. Ceresit Stop Vlhkosti AERO 360 ° KÚPEĽŇA pracuje okamžite a už po 6 hodinách uvidíte prvé výsledky. Bol vytvorený špeciálne na absorpciu väčšieho množstva vlhkosti a jeho široké otvory so špeciálnym tvarom a sklonom zvyšujú výkon nasávania vlhkosti.

Bathroom hand washing concept with sink, towel and soap dispenser

Žijeme s rodinou v staršom baráčiku, a predovšetkým počas zimy sa stretávame s mokrými oknami, parapetmi, a dokonca aj vlhkými rohmi. Už sa nám stalo, že od nich prešla pleseň aj za skrine, kde narobila samozrejme ohromnú paseku. Odvtedy sa nemôžeme zbaviť ani nepríjemnej zatuchliny. Nemáme na drahú opravu omietky, ale snažíme sa vetrať a kúriť. Neexistuje nejaké iné riešenie?
U starších stavieb sa bohužiaľ vyskytujú také problémy častejšie. Najmä ak napríklad prechádza do obytnej časti nadmerná vlhkosť z pivnice. Pokiaľ teda máte pivnicu určite ho skontrolujte a prípadne začnite riešiť príčinu tu. Časté vetranie a počas zimy aj kúrenia je základ.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články