Sobota, 20 dubna, 2024
- Komerční sdělení -magazin
HomeBývanieOplatí sa hypotéka, alebo žiť v prenájme? Spýtali sme sa odborníka

Oplatí sa hypotéka, alebo žiť v prenájme? Spýtali sme sa odborníka

Vidina vlastníckeho bývania sa po minulom roku rozplýva pre čoraz viac Čechov. Na vine sú rastúce úrokové sadzby pri hypotekárnych úveroch a strmý nárast cien nehnuteľností, ktorého sme svedkami posledné roky. A nejde len o vlastnícke bývanie – Čechom sa tým tiež uzatvára možnosť investovať prostriedky do nehnuteľnosti, ktorá by ich uchránila pred rastúcou infláciou, a naopak im ich pomohla zhodnotiť.

Spýtali sme sa odborníka z realitnej kancelárie Jakuba Kindla na to, či sa ešte oplatí hypotéka, alebo je lepšie zvoliť prenájom. Žijeme v krajine, kde je silne zakorenená tradícia bývania vo vlastnom a tomu zodpovedá aj realita – väčšina Čechov býva vo vlastnom byte či dome. Dlhodobé signály z realitného trhu ale napovedajú, že sa možno v tomto ohľade chystá zmena pravidiel.

„Vlaňajší rok bol turbulentný a stále bol ťahaný negatívnymi vplyvmi pandémie. Definitívne sme si potvrdili, že čo platilo pre realitný trh v roku 2020, je minulosťou a pre Čechov sa mení dlho zažitá definícia bývania. Z porovnania priemerných mesačných hypotekárnych splátok a cien nájmov totiž vyplýva, že za súčasných podmienok je z hľadiska mesačných výdavkov lepšie bývať v prenajatom byte. Mesačne to vychádza rádovo o niekoľko tisíc korún lacnejšie,“ vysvetľuje Jakub Kindl, spolumajiteľ rodinnej realitnej kancelárie Domov Reality. Najväčší rozdiel medzi mesačnou splátkou hypotéky a mesačným nájmom je tradične v hlavnom meste, naopak najnižší rozdiel je v Ústeckom kraji.

Predovšetkým Praha sa v postpandemickej dobe vysporiadala ešte s jedným špecifickým fenoménom. Tisíce bytov, ktoré slúžili turistom na krátkodobý prenájom, zrazu nemali svojich klientov. Preto ich majitelia umiestnili na trh s dlhodobými prenájmami a tým výrazne ovplyvnili cenu nájmov smerom nadol. Tento efekt sa už ale vyčerpal a teraz sa trh vracia na predpandemickú úroveň.

Na vine sú sadzby hypoték a ceny nehnuteľností
Minulý rok bol v znamení rekordov na trhu s hypotékami. Ešte na začiatku roka sa úrokové sadzby pohybovali tesne pod hranicou 2%, na konci roka už atakovali štvorpercentnú hranicu – to je počas jediného roka rozdiel celé dva percentuálne body. Podľa finančných expertov tento rok sadzby ešte porastú, podľa niektorých dokonca k hodnote 6%.
„Bohužiaľ u cien nehnuteľností nie je žiadny dôvodný predpoklad, že by mali začať klesať. Hlavným dôvodom, ktorý ich drží veľmi vysoko, je pomalá výstavba vplyvom byrokratickej záťaže. Sme ale svedkami mierneho poklesu dopytu nehnuteľností oi aj kvôli zvyšujúcim sa úrokom u hypoték, a tak by sme sa mohli tento rok dočkať stagnácie cien. Budú to ale práve vysoké úrokové sadzby na hypotéky, ktoré budú mať vplyv na očakávaný nárast nájomného bývania,“ vysvetľuje Jakub Kindl.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články