Sobota, 25 března, 2023
- Komerční sdělení -magazin
HomeHobbyVnesie do záhrady lepšiu mikroklímu, energiu aj život. Päť dôvodov, prečo tento...

Vnesie do záhrady lepšiu mikroklímu, energiu aj život. Päť dôvodov, prečo tento rok zasadiť strom

Ak to máte šťastie a vlastníte záhradu, nemala by na nej chýbať dominanta v podobe stromu. Nielen že bude pohľad do jeho zelenej koruny balzamom na nervy, ale poskytuje nespočetné množstvo ďalších výhod.

  1. Dopraje nám tieň

Praží vám v lete do domu alebo na terasu slniečko? Nemusíte to riešiť len žalúziami a slnečníkmi. Skvelým prirodzeným zatienením je koruna vyrasteného stromu. Nielen že znižuje pocitovú teplotu, ale taktiež znižuje množstvo dopadajúceho škodlivého slnečného žiarenia. Pokiaľ zvolíte opadavý druh, bude svoj účel plniť hlavne v lete. V ostatné ročné obdobia, kedy je každý slnečný lúč naopak milý, ho cez svoju bezlistú korunu prepustí.

  1. Tvorí príjemnú mikroklímu

Stromy dokážu priaznivo ovplyvňovať prostredie, v ktorom žijeme. Vďaka tomu, že ich korene zadržia veľké množstvo dažďovej vody, môžu ju potom zase odparovať. Tým aj ochladzujú vzduch, takže fungujú ako prírodná klimatizácia. Podľa štúdie holandských vedcov z univerzity vo Wageningene dokáže jeden vyrastený strom nahradiť až 10 klimatizáciou umelých, čo je chladiaci účinok zodpovedajúci 20 až 30 kilowattom.

  1. Zlepšuje kvalitu vzduchu

Nežijete v panenskej prírode? Potom vám stromy pomôžu zlepšiť ovzdušie. Vedecká štúdia ukazuje, že z neho majú schopnosť účinne zachytiť škodlivé častice. Preborníky v tom sú ihličnany, napríklad borovice. Okrem toho – zeleň produkuje toľko potrebný kyslík.

  1. Prýšti z neho energie

Učenie feng-šuej hovorí, že stromy sú stelesnením spojenia zeme s nebom. A ako také sú schopné zadržiavať a odovzdávať nám obrovské množstvo energie. Navyše stelesňujú mužský aj ženský princíp (jin-jang), takže je ich sila vyrovnaná. Avšak pozor! Aby mohla energia nerušene prúdiť, nesmú byť stromy vyššie, než do dvoch tretín výšky domu.

  1. Oživí záhradu

Strom je vítaným ostrovčekom života pre celý rad živočíšnych druhov. Nájdu na ňom útočisko vtáky, ktorí vás potešia svojim spevom, ale aj užitočný hmyz. Pokiaľ navyše zasadíte medonosný druh stromu, budú vám vďační aj opeľovači. Tí potom urobia službu aj na ďalších druhoch vami pestovanej zelene.

- Komerční sdělení -pr clanky

Najnovjše články